PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=236151}

Wyścig w przestworzach

The Space Race
7,9 112
ocen
7,9 10 1 112
Wyścig w przestworzach
powrót do forum serialu Wyścig w przestworzach

Odcinek 1
Zrealizowana przez brytyjską telewizję BBC sensacyjna opowieść o dwóch wybitnych inżynierach konstruktorach: charyzmatycznym Niemcu, Wernerze von Braunie, byłym majorze SS pracującym po wojnie dla Amerykanów, i genialnym Rosjaninie Siergieju Koroljowie, byłym więźniu gułagu. Ci dwaj mężczyźni pod koniec II wojny światowej i w okresie tzw. zimnej wojny, znajdując się po przeciwnych stronach barykady, usiłują skonstruować jak najpotężniejszą rakietę. Ich marzeniem nie jest kontynuacja konfliktu zbrojnego, lecz podbój kosmosu. W tej bezwzględnej walce ścierają się polityczne ambicje obu mocarstw USA i ZSRR, dochodzi też do brutalnej rywalizacji między oboma naukowcami. Kiedy pod koniec wojny było już jasne, że Niemcy ją przegrają, Hitler podjął ostatnią próbę odwrócenia biegu historii i wydał rozkaz wypróbowania nowej, tajnej broni - rakiet V2. Alianci szybko zdali sobie sprawę, że muszą znaleźć ich odpowiednik. Amerykanie wiedzieli dodatkowo, że połączenie V2 z ich bombą atomową dałoby im do rąk najbardziej przerażającą broń. Sprawa była tym pilniejsza, że poszukiwania rakiety V2 rozpoczęli też Rosjanie. Jedni i drudzy chcieli jak najszybciej dotrzeć do ośrodka badawczego w Peenemunde na wyspie Uznam, gdzie pracował zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernera von Brauna, twórcy V2. Na wieść o zbliżających się oddziałach radzieckich Von Braun zarządził natychmiastową ewakuację ośrodka badawczego na południe kraju, w pobliże miejsca, gdzie w podziemnej fabryce produkowano te rakiety. Von Braun nie był fanatycznym hitlerowcem. Jego projekty rakiet dalekiego zasięgu i kapsuł załogowych stanowiły przede wszystkim urzeczywistnienie marzeń o podboju kosmosu. W tym celu został on członkiem amatorskiej grupy badawczej. Naziści szybko jednak odkryli jego geniusz. Chcąc zapewnić przyszłość swoim badaniom, Von Braun wstąpił do partii faszystowskiej i przyjął stopień majora SS. W marcu 1945 r. Rosjanie docierają na przedmieścia Berlina, ale ciągle nie udaje im się schwytać Von Brauna, ani zdobyć żadnej z rakiet V2. Gen.

Odcinek 2
Zakończenie II wojny światowej i podział Europy na dwie części daje początek nowej wojnie zwanej zimną. Dwa wielkie mocarstwa prowadzą teraz walkę polityczną i ideologiczną. Społeczeństwa obawiają się wybuchu kolejnego konfliktu zbrojnego, zwłaszcza że tempa nabiera wyścig zbrojeń, w tym także zbrojeń jądrowych. Radzieckie dowództwo wojskowe stawia przed Siergiejem Koroliowem nowe zadanie: ma zbudować rakietę, która wyniosłaby na odległość 8 tys. km głowicę o wadze 5 ton. Jego najbliższym współpracownikiem jest Walentin Głuszko, główny radziecki specjalista od silników. Tymczasem wywieziony do Stanów Zjednoczonych Werner von Braun musi się pogodzić ze znacznymi ograniczeniami spowodowanymi jego niemieckim pochodzeniem i faszystowską przeszłością. Zamiast realizować marzenia o wystrzeleniu sztucznego satelity, zespół von Brauna może projektować tylko rakiety średniego zasięgu. Amerykańska armia i rząd nie dostrzegają bowiem jeszcze możliwości podboju kosmosu. W takiej sytuacji von Braun postanawia ominąć swych mocodawców i dotrzeć bezpośrednio do opinii publicznej. Swoją wizję przedstawia w telewizji. Zyskuje zainteresowanie i poklask. Dotychczasowe ograniczenia zostają zniesione. Radość von Brauna, teraz już obywatela amerykańskiego, nie trwa jednak długo, bo ostatecznie kontrakt na budowę sztucznego satelity przypada konstruktorom z amerykańskiej marynarki wojennej. Koroliow, którego również podbój kosmosu pasjonuje znacznie bardziej niż eskalacja zbrojeń, nie ma tyle szczęścia. Gdy przedstawia swoją wizję budowy sztucznego satelity w nowym ośrodku badawczym Bajkonur, słyszy, że to, czego ZSRR najbardziej w tym momencie potrzebuje, to rakiety dalekiego zasięgu przenoszące ładunki jądrowe, bo przecież wróg - Ameryka - tylko czeka, by zaatakować. Tym większy niepokój wzbudza w Koroliowie wiadomość o amerykańskich planach wystrzelenia satelity. Korzystając z wizyty w Bajkonurze samego Nikity Chruszczowa, konstruktor ponawia prośbę o zgodę na budowę sztucznego satelity.

Odcinek 3
Zimna wojna trwa, a wraz z nią - rywalizacja między ZSRR i USA w dziedzinie podboju kosmosu. Po wysłaniu w przestrzeń psa Łajki Koroliow planuje kolejny krok - wysłanie w kosmos człowieka. Kandydat musi mieć ok. 30 lat, mierzyć nie więcej niż 170 cm i ważyć do 70 kg, a przede wszystkim szeroko się uśmiechać. Po długich poszukiwaniach zostaje wyłonionych siedmiu pilotów, a wśród nich German Titow i Jurij Gagarin. Amerykanie nadal nie wiedzą, kto jest mózgiem radzieckich przygotowań, bo tożsamość Koroliowa jest najpilniej strzeżoną tajemnicą państwową. W odpowiedzi na radziecki program podboju kosmosu za oceanem powstaje NASA - Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, która opracowuje program Mercury, mający na celu wyniesienie w kosmos pierwszego Amerykanina. Posłużyć ma do tego międzykontynentalna rakieta balistyczna Atlas. Kandydatów - ściśle wyselekcjonowanych - jest siedmiu. Niestety, próby z Atlasem kończą się fiaskiem. Trzeba wrócić do starej amerykańskiej rakiety Red Stone, nad której ulepszeniem pracuje Werner von Braun. Jednak mimo wprowadzenia licznych poprawek wciąż osiąga ona zaledwie 1/10 mocy radzieckiej rakiety R7. W chwili wizyty Nikity Chruszczowa w USA ekipa Koroliowa wysyła na Księżyc sondę Łuna, która wprawdzie rozbija się o powierzchnię Srebrnego Globu, ale sukcesem - także propagandowym - jest już fakt, że w ogóle tam dotarła. Co więcej, zespół Koroliowa ma już wkrótce gotową kapsułę Wostok, która ma wynieść człowieka na orbitę. Genialny konstruktor wyprzedził Amerykanów o ponad rok. Teraz jego głównym rywalem jest Walentin Głuszko. Jeśli radziecka armia wybierze rakietę jego konstrukcji, Koroliow może zostać odsunięty od dalszych prac. Żeby dowieść swojej wyższości nad rywalem, Koroliow musi wysłać w kosmos i sprowadzić bezpiecznie na Ziemię żywą istotę. Pierwsze dwa psy nie wytrzymują tej próby. Dopiero Biełka i Striełka wracają szczęśliwie na Ziemię. Teraz kolejnym pasażerem może już być człowiek. Amerykanie postanawiają, że pierwszym, który poleci w kosmos, będzie Alan Shepard.

Odcinek 4
Jest rok 1964. W Związku Radzieckim Siergiej Koroliow cały czas boryka się z kłopotami finansowymi, Rosjanie mają też cały czas problemy z silnikami rakietowymi, dochodzi do kolejnych poważnych awarii. Koroliow z zazdrością słucha doniesień o nowej amerykańskiej rakiecie Saturn 5 z najpotężniejszymi silnikami, jakie kiedykolwiek zbudowano. Postanawia poprosić o pomoc Walentina Głuszkę, licząc, że główny rosyjski konstruktor silników pomoże mu uzyskać potrzebne zezwolenia i fundusze. Zazdrosny o jego sukcesy Głuszko jednak odmawia. Również von Braun miewa trudne chwile. Po kilku nieudanych próbach z synchronizacją silników rakietowych wiele osób zarzuca mu marnotrawienie publicznych pieniędzy. Von Braun słusznie też przewiduje, że milczący od dawna Rosjanie mają w zanadrzu kolejną niespodziankę. Faktycznie: kosmonauta Aleksiej Leonow, który odbył lot statkiem Wostok 2, jest pierwszym człowiekiem, który odbywa spacer w kosomosie. Trwa on 24 minuty i tylko wąskie grono wtajemniczonych wie, że wskutek problemów ze skafandrem Leonow o mało nie przypłacił tego wyczynu życiem. Koroliowowi udaje się znaleźć następcę Głuszki - Nikołaja Kuzniecowa. Ten jednak jest przeciwny budowie rakiety mającej aż 24 silniki. Uważa, że nigdy nie uda się ich zsynchronizować. Uczestniczy jednak w pracach nad projektem nowej kapsuły księżycowej - Sojuz. To właśnie ten statek ma posłużyć do odbycia pierwszego radzieckiego lotu załogowego. Na liście kandydatów są: Leonow, Gagarin i Komarow. Tymczasem jednak zdrowie Koroliowa zaczyna szwankować. Jak na złość, Amerykanie przedstawiają projekt nowego statku Gemini. Ich astronauci odbywają regularne loty załogowe, wychodzą w przestrzeń kosmiczną, ustanawiają też rekord długości pobytu w kosmosie - dwa tygodnie. Wszystko to jest wstępem do programu Apollo. Koroliow coraz wyraźniej czuje, że zostaje w tyle. Musi się poddać operacji, lekarze odkrywają, że ma raka. Jego słabe serce nie wytrzymuje jednak narkozy i twórca radzieckiego programu badań kosmicznych umiera. Dopiero wtedy zostaje ujawniona jego

Źródło:
1. http://www.telemagazyn.pl/program/3492865835.html
2. http://www.telemagazyn.pl/program/3493389308.html
3. http://www.telemagazyn.pl/program/3493912583.html
4. http://www.telemagazyn.pl/program/3494439244.html

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones